SİNEMA VE BEN | MİM

by - 2/06/2018Sinema dünyasına karşı büyük bir hayranlığım var. Filmleri takip etmeyi ve onlar hakkında yazılmış eleştirileri okumayı seviyorum. Yönetmenleri, senaristleri araştırıp onların hayata bakış açılarını anlamaya çalışıyorum. Benim için ilginç bir hobi aslında. Fakat sinema hakkında yeterli bilgi düzeyine sahip değilim henüz. Bu nedenle elimden geldiğince daha fazla farklı filmler izlemek için çaba gösteriyorum. Sevgili http://seymenleyla.blogspot.com.tr/ " blog yazarı Aysel'de beni sinema hakkındaki bu mime davet edince mutlaka bir şeyler yazmalıyım ve sizinle paylaşmalıyım diye düşündüm. O halde hemen içeriğimize geçelim!

1. Sinemada izlediğin ilk film?

Bu soruyu çok düşündüm ama bir türlü cevabını bulamadım. Çünkü hatırlamakta güçlük çekiyorum. Söz konusu benim geçmişim ya da çocukluğum olduğunda bütün beynim uçup gidiyor sanki. Çoğu şeyi hatırlayamıyorum. Zaten çocukluğumda sinemaya gitmek gibi bir kültüre sahip değildik. Öyle bir durumumuz yoktu. Muhtemelen ilk sinemaya gidişim 13-14 yaşlarımı kapsıyor. Lise zamanımda da arkadaşlarımla birkaç kez sinemaya gitmiştim. Şöyle bir geriye baktığımda en fazla on kere sinemaya gitmişimdir diyebilirim.

2. Film en güzel ....'de/da izlenir?

Film en güzel evde izlenir. Pijama ve abur cubur ile sağlanan o rahat ortamı başka bir şeye tercih etmem mümkün değil. Sağımda solumda sevişen veya ses çıkaran insanlar yok. Dikkatimi dağıtacak etkenlerin sayısı az. Dolayısıyla filmi evde izlemek benim için muhteşem bir seçenek.

3. Film izlerken olmazsa olmazın var mı? Varsa neler?

Film izlerken bir şeyler yemek beni mutlu ediyor. Özellikle pizza! Film günlerimin olmazsa olmaz unsurlarından biri pizza ya da cips. İkisinden biri muhakkak olur. İkisi de yoksa evde yiyecek ne varsa onu değerlendirmek durumunda kalırım ki bu da beni pek mutlu etmez. Sürekli filmi yarıda kesip yiyecek bulmak için mutfağı beş kez turlayıp geri ekranın başına geçerim.

a. Tek başına mı kalabalık mı?

Bu dünyada nefret ettiğim bir şey varsa o da kalabalık ortamlardır. Bu nedenle tek başıma film izlemeyi tercih ediyorum.

b. Mısır mı cips mi?

Elbette cips! Tam bir cips manyağı olabilirim. Ama son zamanlarda bu durum değişmeye başladı. Cips bana fazla yağlı ve mide bulandırıcı gelmeye başladı. Diyetin yan etkileri olsa gerek...

c. İki boyutlu mu üç boyutlu mu?

Bir kere üç boyutlu film izledim. Aslında kötü bir deneyim değildi ama ben gözlük kullanan bir insan olduğum için sinema sonrasında baya baş ağrısı çektim. Özellikle aksiyon ya da bilim kurgu filmlerini üç boyutlu izlemek  keyifli olabilir. Oyum üç boyutluya gidiyor.

d. AVM sineması mı sokak sineması mı?

Sokak sinemasının ayrı bir havası var. Bu nedenle sokak sinemasını tercih ederim. AVM ile aramın pek iyi olduğunu da söyleyemem. Sadece kış aylarının kurtarıcısı olabiliyor bazen.

e. Filmden önce filmin fragmanını izlemek mi, yorumlarını okumak mı?

Gerçekten bilgisine ve zevkine güvendiğim eleştirmenlerin yorumlarını ciddiye alırım mutlaka. Filmi izlemeden önce hem yorumları okur hem de fragmanı izlerim. Ama dediğim gibi izleyici yorumlarından çok eleştirmenleri dikkate alıyorum çünkü izleyiciler yanıltıcı olabiliyor.

Sorular bu şekildeydi. Bu mim olayları beni ciddi anlamda çok mutlu ediyor. Çünkü bloglar arasındaki etkileşimi güçlendirdiğine inanıyorum. Bu nedenle bu mime katılmasını istediğim birkaç ismi paylaşacağım.


http://yinebirgunbizboyle.blogspot.com.tr/


http://syrakuza.blogspot.com.tr/


http://gizemsthoughts.blogspot.com.tr/BU YAZILARA DA BAKMALISIN!

7 yorum

 1. Mimlendik damgalandık :) Kıvırcık bıdık Eda mimlediyse uymak gerek. En kısa zamanda...

  YanıtlaSil
 2. Yazıyı yayımladım. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim hemen yazıyı okuyacağım.

   Sil
 3. Bu mimlere bayılıyorum. Ben de yaptım geçtiğimiz günlerde 🤗

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle! Ben de çok seviyorum.

   Sil
 4. Bende yapmıştım bu mimi 😊çok keyifli bir mim olmuş emeğinize sağlık Eda hanım 😊sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim yorumunuz için. Benim için de çok keyifli bir mim oldu.

   Sil